Exploring Optimal Air Ambulance Base Locations in Norway - VVSOR - VVSOR

Netherlands Society for Statistics and Operations Research | Dutch
From Politics to Mathematics

Exploring Optimal Air Ambulance Base Locations in Norway

STAtOR STAtOR

Jo Røislien

In ons dichtbevolkte land zijn we gewend dat ambulances altijd zeer snel ter plaatse kunnen zijn, mede op basis van onderzoek naar de optimale lokalisering van de posten. In het dunbevolkte Noorwegen lost men dit op met helikopters en met een Nederlandse inbreng heeft men ook hier de optimale verdeling daarvan over het land bepaald. Jo Røislien schrijft er een boeiend stuk over.

Geïnteresseerd in het hele artikel? Lees het hier.

Artikel informatie

STAtOR 2018 nr. 3 pagina 26-29

Auteur informatie

  • Jo Røislien is professor of medical statistics at the Faculty of Health Sciences, University of Stavanger, senior scientist with the Norwegian Air Ambulance Foundation, and adjunct associate professor at the Department of Mathematical Sciences, NTNU. He is a renowned science communicator and TV host in Norway, with numerous appearances on radio, TV and in the written press.
  • www.joroislien.no
  • E-mail: jo@joroislien.no
Gepubliceerd op: December 14, 2018